Rzepak – fazy rozwojowe i zalecenia zabiegów

Polska jest jednym ze światowych liderów w uprawie rzepaku. Roślina ta znajduje swoje zastosowanie na wielu obszarach: spożywczym, technicznym, a także energetycznym jako biopaliwo, dlatego bardzo ważnym jest zadbanie o jego prawidłowy wzrost oraz rozwój w okresie całego sezonu.
Na załączonej infografice przedstawione są rekomendacje ochrony rzepaku z zastosowaniem produktów Synthos AGRO w poszczególnych fazach rozwojowych rośliny:
Wiosna
TORES 250 EC/ VALOR 250 EC/ WEZEN 250 EC/ FERTEN 250 EC/ BLUNA 250 EC/ HAJMON 250 EC – działają interwencyjnie do 120 godzin po infekcji. Zabieg wykonać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby od początku kwitnienia do pełni kwitnienia (ok 50% kwiatów otwartych).
Jesień/Wiosna
MAGNEZIUM VIGOR podnosi efektywność fotosyntezy i zwiększa wydajność asymilacji roślin. Stosować dwa razy w okresie wegetacyjnym.
SADFOS K aktywuje naturalne mechanizmy obronne roślin. Rekomendowane zastosowanie jesienią w czasie formowania rozety oraz wiosną – po ruszeniu wegetacji.
Jesień
MARQIS 360 CS/ HADAR 360 CS jest podstawowym herbicydem doglebowym na przytulię czepną. Można stosować łącznie ze środkiem EFFENDI 500 SC w celu poszerzenia zakresu zwalczanych gatunków chwastów.
ESORIO 150 EC/ FLUTAX 150 EC – bezwzględne w zwalczaniu jednorocznych i wieloletnich chwastów jednoliściennych do zastosowania od fazy 2 liści do fazy 4 liści właściwych (BBCH 12-14). Rekomendowane jest zastosowanie w mieszaninie z adjuwantem OLEO 84 EC.
EFFENDI 500 SC/ HIPERKAN 500 SC/ METKAN 500 SC – niezawodne w zwalczaniu jednorocznych chwastów dwuliściennych do zastosowania bezpośrednio po siewie lub po wschodach, gdy rośliny rzepaku mają co najmniej 1 parę liści (BBCH 11-12).
CLEMATIS 480 EC – niezawodny w przedwschodowym zwalczaniu chwastów dwuliściennych do zastosowania bezpośrednio po siewie (BBCH 00-08). Wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu przytulii czepnej.
Pamiętajmy, aby w ramach strategii przeciwdziałania odporności stosować środki przemiennie ze środkami zawierającymi substancje czynne z innych grup, o odmiennym mechanizmie działania.