Żniwa
W Polsce trwają obecnie żniwa, można zaobserwować szybkie znikanie rzepaku z pól, równocześnie zbierana jest pszenica, jęczmień, pszenżyto czy żyto. W związku z późną wegetacją i nawracającymi deszczami, żniwa przebiegają ze sporym opóźnieniem. W tym roku można zaobserwować mniejszy zasięg suszy rolniczej co sugeruje, że zbiory zbóż będą prawdopodobnie wyższe w porównaniu do zeszłego roku.
Przed zbiorem warto zadbać o odpowiedni stan techniczny maszyn, wtedy żniwa powinny przebiec bezproblemowo. Przygotowanie do zbioru jest prawie tak samo ważne jak sam proces zbioru. Sprawdzenie stanu technicznego maszyn i naprawa ewentualnych usterek pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i przestojów w pracy. Przegląd powinno się zacząć od kabiny (sprawdzenie wszystkich wskaźników i kontrolek, świateł, jak również sprawność układu kierowniczego, hamulcowego czy skrzyni biegów). Istotne jest również ówczesne przygotowanie magazynów i zagospodarowani w których planujemy przechowywać zbiory.
Warto zadbać aby zbiór przebiegał nie tylko sprawnie i szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie.
Główne przyczyny wypadków podczas zbiorów to:
– pośpiech,
– zły stan maszyn rolniczych,
– lekceważenie zasad bezpieczeństwa,
– dopuszczenie dzieci i młodzieży do prac, których nie powinni wykonywać (zadbać o to aby miejsce przebywania dzieci było oddalone od prowadzenia prac czy uruchamiania maszyn czy urządzeń)
Należy pamiętać, że podczas pracy maszyny nie można jej czyścić lub naprawiać! Zasady ostrożności powinno się również zachować podczas transportu, zarówno ludzi jak i ładunków. Nieodpowiednie jest przewożenie osób na przyczepach zarówno pustych jaki i załadowanych np. słomą. Niezwykle istotne jest również dbanie o własne samopoczucie tj. przerwy na regenerację sił czy stały dostęp do wody pitnej. Warto wspomnieć, że podczas suszy bardzo łatwo o pożar, nie można używać ognia otwartego podczas żniw lub w pobliżu pola.
Na południu kraju notuje się najbardziej intensywne zbiory jęczmienia ozimego. W województwach opolskim oraz wielkopolskim zbiory tego zboża zbliżają się już ku końcowi, plon w tym roku jest bardzo wysoki. Na plantacjach dobrze zabezpieczonych przed agrofagami (choroby i szkodniki) osiągane są plony rzędu 6-7 t/ha. Z kolei, na lepszych glebach można osiągnąć plon nawet do 10 t/ha. Rozpoczęły się również zbiory pszenicy, której ziarno jest wyrównane, o wysokiej gęstości i zawartości białka (parametry typowo konsumpcyjne).
W czerwcu plon rzepaku zapowiadał się obiecująco, pogoda sprawiła, że rośliny miały obfitą masę i wydawało się, że rokują wysoki plon. Z początkiem lipca zbiory rzepaku szacowano na około 2,8 mln ton. Jednak czas zweryfikował te optymistyczne prognozy, rolnicy zbierają od 2,5 do nieco powyżej 4 t/ha, a nasiona są na ogół dość drobne. Na wielkość plonów rzepaku miał wpływ przebieg wiosennych warunków pogodowych. W kwietniu w niektórych rejonach wystąpiły przymrozki, na które uprawa nie pozostała obojętna. Gdzieniegdzie występowały uszkodzenia roślin, które były idealnym miejscem wnikania patogenów. Plantacje przetrwały, jednak porażenie chorobami miało wpływ na słabsze plonowanie roślin. Rozwojowi chorób sprzyjała również wilgotna pogoda, opady obficie występowały w trakcie późnowiosennej wegetacji. Podniesiona wilgotność w łanie stwarza dogodne warunki do rozwoju chorób grzybowych. Na plantacjach pojawiały się również szkodniki, w ich przypadku jedynie odpowiednio szybka reakcja przynosiła efekty. W przypadku kiedy rzepak korzenił się płytko, opady deszczu uniemożliwiały jego prawidłowy rozwój, wypłukując z wierzchniej warstwy gleby składniki pokarmowe niezbędne do osiągnięcia optymalnego plonu przez rośliny. W efekcie mimo iż na początku sezonu widoczny był intensywny wzrost roślin, to w trakcie sezonu rozwój ten zahamował. Zbiory rzepaku w Polsce zmierzają ku końcowi. Plony są zróżnicowane, nie mniej jednak są one wyższe od poprzedniego roku (2019). W większości nasiona są drobne i słabo zaolejone (poniżej 40%). Ich wilgotność osiąga nawet 7%.
Przystąpienie do żniw, jak co roku, zależne jest od warunków pogodowych, od nich także zależy ilość i jakość plonów.
Spółka Synthos Agro, życzy wszystkim rolnikom udanych i bezpiecznych zbiorów i niech moc będzie z WAMI!
Autor: Aleksandra Mirocha – Specjalista ds. Rejestracji Synthos AGRO