Akarol 770 EC – skuteczna ochrona przed szkodnikami drzew iglastych oraz owocowych

Okres świąteczny niestety jest już za nami, a rośliny iglaste, które tworzyły odpowiednią w tym czasie atmosferę w naszych domach lub ogródkach odeszły na drugi plan. Pomimo tego, należy pamiętać, że uprawa roślin iglastych jest procesem bardzo pracochłonnym i wiąże się z dużą odpowiedzialnością, głównie pod względem ochrony tych roślin przed szkodnikami. Już na samym początku sezonu wegetacyjnego należy przeprowadzić dokładną lustrację upraw iglastych. Do najczęściej spotykanych szkodników drzew iglastych należą owady, takie jak: miseczniki, tarczniki, przędziorki oraz ochojniki (mszyce).
Miseczniki bardzo często dotykają takie rośliny iglaste, jak: cis, jałowiec lub żywotnik. Charakterystycznymi objawami obecności misecznika na roślinie są brunatne wypukłe grudki na całej powierzchni pędów. Najbardziej narażone na żerowanie tego owada są młode pędy, zwłaszcza w okresie wczesnej wiosny, gdy larwy misecznika wychodzą z miejsc zimowania. Występowanie tego szkodnika na roślinach iglastych prowadzi do żółknięcia oraz wysychania igieł, a następnie ich opadania.
Cyprysiki oraz jałowce, a zwłaszcza starsze rośliny bardzo często mogą być dotknięte przez owady – tarczniki. W wyniku porażenia roślin przez tego owada, na powierzchni pędów tworzą się białe owalne tarczki, co prowadzi to wygięcia pędów oraz odbarwienia igieł. Dodatkowo żerowanie tego patogena na roślinie powoduje ich ogólne osłabienia, w wyniku czego rośliny zaczynają tracić swój wigor.
Jednymi z najczęściej spotykanych szkodników porażających iglaki są przędziorki. Na roślinach iglastych może występować wiele różnych gatunków przędziorków, m.in.: przędziorek sosnowiec, przędziorek jałowiec, przędziorek cisowiec oraz inne. Charakterystycznym objawem obecności przędziorków na iglaku jest powstawanie białych lub żółtych plamek na igłach rośliny. Potwierdzeniem żerowania przędziorka na roślinach iglastych mogą być też drobne pajęczynki na igłach. Wskutek porażenia rośliny przez patogen może następować całkowite żółknięcie oraz opadanie igieł, a w przypadku znacznego rozwoju choroby nawet skutkować zamieraniem pędów.
Problemem w uprawie iglaków często mogą być również ochojniki, owady zaliczane do mszyc. Najczęściej w uprawach roślin iglastych pojawia się ochojnik świerkowo-modrzewiowy. Typowe objawy tej choroby to: pokrycie gałęzi rośliny białym puchem oraz pojawianie się zielonych nibyszyszek na młodych pędach rośliny, które później zmieniają swoje zabarwienie na brązowe, a następnie zamierają. Żerowanie ochojników na roślinie, tak jak i w przypadku poprzednich chorób może prowadzić do brązowienia, zasychania oraz opadania igieł.
Przędziorki, tarczniki oraz miseczniki mogą powodować rozwój chorób nie tylko w przypadku iglaków, ale także drzew liściastych, w szczególności drzew owocowych. Z tego względu należy również pamiętać o dokładnej lustracji sadów pod kątem tych owadów. Szkodniki mają zdolność do przetrwania na drzewach przez cały okres zimowy w postaci stadiów zimujących – jaj lub larw. Z tego względu lustrację zarówno drzew iglastych, jak i drzew owocowych należy rozpocząć jak najwcześniej przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. W przypadku drzew owocowych lustrację należy rozpocząć w okresie bezlistnym, z tego względu, że zimowe formy szkodników są najlepiej zauważalne w tym czasie.
Dobrym rozwiązaniem zwalczania owadów w uprawie drzew iglastych, ale również i drzew owocowych w sadach mogą być środki zawierające olej parafinowy w swoim składzie. Działanie tych preparatów polega na zablokowaniu dostępu powietrza zimującym jajom lub larwom owadów obecnych w korze roślin. Preparaty na bazie oleju parafinowego mają ogromne zastosowanie w uprawach ekologicznych, tak jak działają one powierzchniowo oraz w sposób mechaniczny. Skutecznym środkiem w walce z wyżej wymienionymi owadami może być produkt Synthos Agro – AKAROL 770 EC. Środek ten jest insektycydem oraz akaracydem do stosowania w uprawie jabłoni, śliwy, świerka, modrzewia oraz cisa. Produkt działa na szkodniki kontaktowo w sposób mechaniczny, tworząc na powierzchni ciała szkodnika szczelny film blokując procesy oddychania (wymiany gazowej). AKAROL 770 EC znajduje szerokie zastosowanie w ochronie roślin iglastych, takich jak: świerk (zwalczanie zimujących jaj przędziorka sosnowca), cis (zwalczanie zimujących larw misecznika cisowca) oraz modrzew (zwalczanie zimujących larw ochojnika świerkowo-modrzewiowego). W ramach ochrony drzew iglastych produkt należy zastosować w okresie spoczynku roślin, przed ruszeniem wegetacji. W uprawach sadowniczych środek stosuje się w celu ochrony jabłoni przed zimującymi stadiami przędziorka owocowca oraz ochrony śliwy przed misecznikiem śliwowym. W uprawie jabłoni środek zaleca się stosować wczesną wiosną w fazie pękania pąków, widocznych końców liści, osłaniających kwiaty jabłoni (BBCH 53), natomiast w uprawie śliwy preparat najlepiej zastosować w fazie zielonego pąka (BBCH 55).
Pomimo tego, że trwa jeszcze sezon zimowy oraz prace nad uprawą roślin są w dużym stopniu wstrzymane, należy pamiętać o dobraniu prawidłowej strategii ochrony już na samym początku sezonu wegetacyjnego. Właściwe przygotowanie się do sezonu pozwoli w przyszłości na prawidłowy wzrost oraz rozwój uprawianych roślin.
Autor: Maria Halka – Specjalista ds. Rejestracji Synthos AGRO