Premier D 750 SL – niezawodny w walce z chwastami w zbożach

Herbicydy w rolnictwie stosowane są z powodzeniem od dziesiątek lat. Różne mechanizmy działania, sposoby i czas aplikacji pozwalają wyróżnić wiele grup. Jedną z lepiej poznanych i cieszącą się sporą popularnością są analogi kwasu indolilo-3-octowego – auksyny (hormony) naturalnie występujące w roślinach. Poprzez swoje chemiczne podobieństwo mogą symulować jego nadmiar, co powoduje poważne zmiany w procesie rozwojowym rośliny, a w konsekwencji jej zamieranie.
Produkt PREMIER D 750 SL jest koncentratem do rozcieńczania wodą, zawierającym dikambę i MCPA – dwie substancje aktywne o systemicznym działaniu, które zapewniają bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu chwastów dwuliściennych.
Pierwszym z elementów wpływającym na popularność wspomnianego preparatu jest rodzaj formulacji. SL (ang. soluble concentrate) to rodzaj mieszaniny przystosowanej do bezpośredniego rozcieńczenia wodą. Prostota przygotowania znacząco skraca czas niezbędny do sporządzenia odpowiedniej mieszaniny w opryskiwaczu, co przekłada się na cały proces wykonywania zabiegu ochrony roślin. Dodatkowo środek wykazuje wysoką skuteczność zwalczania uciążliwych chwastów zbóż, jak przytulia czepna, gwiazdnica pospolita, rdest powojowaty, gorczyca polna czy maruna bezwonna, już w dawce 1 – 1,25 L/ha. Ze względu na niski próg szkodliwości, który w zależności od uprawy może wahać się od 0,1 do kilkunastu sztuk na metr2, chwasty te powinny być skutecznie zwalczone.
Wystarczy jeden oprysk środkiem PREMIER D 750 SL, aby unieszkodliwić znaczącą ilość zagrażających uprawom chwastów. Jest to związane z obecnością w preparacie dwóch substancji aktywnych, dikamby i MCPA, które cechują się bardzo wysoką skutecznością. Dzieje się tak ze względu na sposób ich wnikania do roślin. Pobierane są zarówno przez liście, jak i system korzeniowy, dzięki czemu zaczynają oddziaływać na roślinę w bardzo krótkim czasie po aplikacji, a w przypadku opadów deszczu, czy nieprecyzyjnej aplikacji – czego naturalnie należy unikać – związki po przedostaniu się do gleby w dalszym ciągu mogą spełniać swoją funkcję po wniknięciu wraz z substancjami odżywczymi przez korzenie. W roślinie związki są szybko przemieszane wraz z innymi składnikami, dzięki czemu trafiają do wszystkich tkanek i mogą działać systemicznie (układowo). Mechanizm ich działania polega na symulowaniu obecności auksyny, hormonu roślinnego, który w normalnych warunkach odpowiada za wzrost rośliny, jednak w odpowiednim stężeniu powoduje zaburzenie procesów życiowych, które objawia się początkowo jako obszarowe chlorozy i nekrozy, a kończy się na całkowitym obumarciem rośliny. Zmiany zaczynają się od najmłodszych fragmentów chwastów i postępują, aż do całkowitego zaniku funkcji życiowych. Ten mechanizm działania obu substancji czynnych preparatu PREMIER D 750 SL jest niewątpliwą zaletą, ponieważ rośliny nie mogą wykształcić odporności na substancje aktywne tego typu. Procesy fizjologiczne roślin oparte na auksynach, są nieodłącznym elementem wzrostu roślin i kontrolują zbyt wiele ścieżek metabolicznych, by organizm mógł z nich zrezygnować. Dzięki temu środki ochrony roślin oparte na MCPA i dikambie mogą być bezpiecznie stosowane dając pewność, że będą działać skutecznie na wszystkie wrażliwe chwasty. Szeroki zakres zwalczanych chwastów jest kolejnym mocnym punktem środka PREMIERA D 750 SL. Dzięki swojemu niespecyficznemu działaniu umożliwia skuteczne zwalczanie chwastów, w tym, poza opisanymi powyżej, takich jak: chaber bławatek, iglica pospolita, jasnota purpurowa, mak polny, niezapominajka polna, rumian polny, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne, bodziszek drobny, fiołek polny, przetacznik perski, komosa biała, szarłat szorstki.
Mimo, że auksyna jako hormon występuje u wszystkich roślin, to jednak gatunki dwuliścienne wykazują większą wrażliwość na zaburzenia związane z obecnością związków symulujących jej nadmiar. Dzięki temu PREMIER D 750 SL może być stosowany w uprawach zbóż (rośliny jednoliścienne) bez obawy przed pojawieniem się skutków fitotoksyczności. Środek PREMIER D 750 SL zgodne z treścią etykiety, może być stosowany w odchwaszczaniu pszenicy, jęczmienia i pszenżyta, zarówno w odmianach ozimych, jak i jarych, oraz żyta i owsa.
Stosując środek PREMIER D 750 SL należy pamiętać o pewnych ograniczeniach związanych ze stosowaniem preparatów opartych na substancjach MCPA i dikamba. Obie substancje muszą być stosowane przy odpowiednich warunkach pogodowych. Bardzo ważna jest temperatura. Zbyt niska (poniżej 10°C) powoduje spowolnienie procesów życiowych w roślinie, przez co substancje aktywne preparatu mogą nie działać w pełni, natomiast w zbyt wysokiej temperaturze (powyżej 25°C) może dojść do ograniczonego wchłaniania substancji przez roślinę, oraz przyspieszonego procesu degradacji substancji czynnych w środowisku, co również wpływa na skuteczność zabiegu. Należy unikać wykonywania zabiegów przed spodziewanymi opadami deszczu, gdyż nadmierne opady mogą spłukiwać produkt z liści oraz przyspieszać jego wymywanie z gleby. Również wykonanie zabiegu w okresie przedłużającej się suszy może wpłynąć na obniżenie skuteczności preparatu. Jest to związane z sytuacją, gdy substancje czynne zostały wprowadzone w głąb rośliny, natomiast ze względu na zbyt niską objętość płynów fizjologicznych nie zostaną przetransportowane równomiernie w obrębie całego organizmu.
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione informacje dotyczące produktu PREMIER D 750 SL, należy zauważyć że jest to produkt o szerokim zastosowaniu i wysokiej skuteczności. Należy jednak pamiętać, że wszystkie środki posiadają pewne ograniczenia i zawsze należy stosować je zgodnie z informacjami zawartymi w etykiecie.
Autor: Paweł Bąk – Specjalista ds. Rejestracji Synthos AGRO