Tabela mieszania oprysków – jak łączyć środki Synthos?
Mieszanie środków owadobójczych i grzybobójczych wiąże się z wieloma zaletami, jednak warto zwrócić uwagę na to, czy dane środki w połączeniu zachowują swoje pierwotne działanie. Należy poznać najważniejsze zasady mieszania środków owadobójczych i grzybobójczych, a także to, jak środki Synthos mogą być łączone z innymi. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jakie mieszanki oprysków można stosować.
Zalety wynikające z łącznego stosowania agrochemikaliów
Wśród zalet łącznego stosowania agrochemikaliów można wyróżnić oszczędność paliwa i ułatwienie organizacji pracy w gospodarstwie, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości wyjazdów w pole oraz ograniczeniem ugniatania gleby. Jednak podstawową zaletą tego działania jest możliwość jednoczesnej ochrony roślin przed różnymi agrofagami, a także lepszą skuteczność w przypadku synergistycznego oddziaływania łączonych substancji czynnych. Ponadto zabieg ochrony roślin można połączyć wówczas z nawożeniem roślin.
W przypadku łącznego stosowania środków ochrony roślin należy dostosować się do zaleceń przygotowanych wcześniej przez jednostki naukowe i producentów środków, a także korzystać z porad doradców rolniczych. Warto ponadto pamiętać, że w wielu przypadkach gotowe środki ochrony roślin zawierają w sobie więcej niż jedną substancję czynną. Dotyczy to nie tylko zapraw nasiennych, ale także herbicydów (ORKAN 350 SL – dwie substancje czynne) czy fungicydów (np. KADI 72,5 WG czy KAPSTER 72,5 WG – dwie substancje czynne). Każde następne połączenie z innymi substancjami wymaga ustalenia reakcji ze wszystkimi obecnymi w środku substancjami.
Podstawowe zasady łącznego stosowania agrochemikaliów
Podstawowym warunkiem łącznego stosowania agrochemikaliów jest całkowita zbieżność terminów opryskiwania danymi środkami roślin czy też terminów zwalczania organizmów szkodliwych oraz nawożenia dolistnego. Szczegółowa analiza tych terminów jest podstawą do wytypowania możliwych połączeń, które następnie należy poddać właściwym badaniom. Dopiero wyniki tych badań mogą odpowiedzieć na pytanie, czy łączenie danych środków ochrony roślin jest bezpieczne.
Warto pamiętać, że stosując łączne środki ochrony roślin, należy bezwzględnie przestrzegać okresów karencji oraz prewencji obowiązujących dla każdego z zastosowanych środków, a ograniczenia i przeciwwskazania zawsze przyjmować dla środka najbardziej toksycznego. W sytuacji, gdy niedostępne są informacje na temat przeprowadzonych badań mieszaniny środków, należy własnoręcznie wykonać odpowiedni test, który opisany jest w dalszej części artykułu.
Praktyczne wskazówki mieszania środków ochrony roślin
Przy sporządzaniu mieszanin środków ochrony roślin, w skład których wchodzą substancje aktywne o różnych mechanizmach działania, należy przestrzegać określonych zasad, między innymi:
- Powinno się bezwzględnie sprawdzić wcześniejsze działanie mieszaniny sporządzonej zgodnie z zaleceniami ochrony roślin lub z etykietą stosowania obecną na opakowaniu środku.
- Zabieg należy wykonać wyłącznie wtedy, gdy występuje bezwzględna zbieżność terminów zwalczania organizmów szkodliwych pomiędzy danymi środkami.
- Ciecz należy sporządzać bezpośrednio przed zabiegiem.
- Rośliny są suche i mają odpowiedni turgor, czyli stan napięcia ściany komórkowej wskutek działania ciśnienia hydrostatycznego wewnątrz danej komórki.
- Brak jest oblotów pszczół na roślinach, ponieważ zastosowanie oprysku mogłoby im zaszkodzić.
Ponadto prawidłowo sporządzona ciecz do oprysku powinna mieć charakter jednorodny, a wizualnym potwierdzeniem pogorszenia się jej właściwości fizykochemicznych lub rozpadu danego preparatu może być wytrącenie się osadu, rozwarstwienie cieczy, słabe rozpuszczenie czy nietypowe zabarwienie. Ryzyko uszkodzeń i niepokojących zmian wzrasta w miarę zwiększania liczby komponentów oraz łączenia ze sobą różnych form użytkowych.
Kolejność mieszania środków ochrony roślin
Po podjęciu decyzji o łącznym zastosowaniu konkretnych środków ochrony roślin konieczne jest dokładne zapoznanie się z etykietami preparatów, które zostały wytypowane do łącznego zabiegu. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy etykiety nie zawierają konkretnych wskazówek odnośnie do mieszania z innymi agrochemikaliami lub ostrzeżeń o zakazie mieszania. Jeżeli brak jest takich zapisów i nie istnieją inne przeciwwskazania, można przystąpić do sporządzania mieszaniny w odpowiedniej kolejności.
- Należy napełnić wodą zbiornik opryskiwacza do ok. 50-70% jego objętości. Użyta w tym celu woda musi być czysta, wolna od zanieczyszczeń mechanicznych. Woda nie powinna mieć zbyt dużej twardości lub zbyt niskiej temperatury.
- Należy włączyć mieszadło opryskiwacza z maksymalną mocą.
- Do wody należy dodać dodatki poprawiające jej właściwości, ściśle według wiarygodnych zaleceń lub dostępnych instrukcji. Mogą to być środki przeciwpienne, zmniejszające twardość, polepszające zwilżalność itp.
- Kolejne dodawanie komponentów mieszaniny. Najpierw należy zmieszać ciecz z nawozami, a następnie dodać środki ochrony roślin w kolejności zależnej od ich form użytkowych.
Dodawanie środków ochrony roślin należy rozpocząć od tych w postaci proszków lub granul do sporządzania zawiesiny (formy: WP, WG), po nich dodaje się środki ochrony roślin w formie koncentratu do sporządzania stężonej zawiesiny (forma SC). Jako trzecie w opryskiwaczu powinny pojawić się środki ochrony roślin w formie koncentratów do emulgowania (formy EC, EG, EW, SE), a jako ostatnie koncentraty do sporządzania roztworów (formy SL, SP, SG). Zasada ta sprowadza się do tego, że najpierw należy dodać zawiesiny, następnie emulsje, a na końcu roztwory.
Dodając odpowiednie agrochemikalia, warto pamiętać o ich kolejności, nie należy jednak mieszać więcej niż dwóch-trzech środków, ponieważ każdy kolejny może spowodować, że ciecz nie będzie nadawać się do użytku. Na końcu procesu tworzenia cieczy użytkowej należy dolać wody niemal do pełnej objętości opryskiwacza, a później dodać adiuwanty.
Tabela mieszania ochrony środków roślin
Istniejące tabele mieszania oprysków mogą podpowiedzieć Ci, jakie środki można łączyć, a których pod żadnym pozorem nie powinieneś mieszać. W internecie możesz znaleźć wiele tabel, jednak część z nich jest już zdezaktualizowana, a część nie obejmuje obecnie najpopularniejszych środków ochrony roślin. Tabele mieszania oprysków z lat 2020-2022 obecne są w internecie i mogą podpowiedzieć Ci, jak mieszać najpowszechniejsze w tamtym okresie środki ochrony roślin.
Co zrobić, gdy wybrane przez Ciebie środki ochrony roślin nie są dostępne w tabelach mieszania środków ochrony roślin? Jeżeli masz wątpliwości co do pewnej mieszaniny, należy przeprowadzić test. Polega on na wykonaniu próby na małej ilości substancji. Dzięki temu przekonasz się, jak zareagują one na połączenie, czy powstały roztwór będzie trwały, czy będzie się obficie pienił i czy wytrąci się niepokojący osad.
Warto również stosować się do zaleceń producentów agrochemikaliów takich jak Synthos, który wskazuje podstawowe możliwości łączenia ze sobą produktów Synthos Agro. Wiele korzyści przynosi połączenie środków takich jak Miedzian 50 WP oraz Miedzian Extra 350 S.C. wraz ze środkiem pomocniczym Cooper Grip. Polecane jest również połączenie środka ochrony roślin Kaptanu 50 WP wraz z nawozem Sadfos K.
Podsumowanie
Łączenie środków ochrony roślin jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Rolnicy coraz częściej dostosowują mieszaniny do własnych potrzeb bez ich wcześniejszego przebadania. Z tego powodu tak ważne wydaje się postępowanie wedle zaleceń producentów, wcześniejsze testowanie mieszanin, a także korzystanie z porad obecnych w niniejszym artykule.
Ważna jest również procedura i kolejność poszczególnych czynności, tak aby w maksymalnym stopniu uniknąć błędów, które mogą skutkować nie tylko brakiem skuteczności, ale również stanowić zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska. Łączne stosowanie to nie tylko korzyści, ale też, przy braku przestrzegania wymaganych i określonych zasad, zagrożenia dla ludzi i środowiska oraz chronionej uprawy. Zwracanie uwagi na poszczególne wytyczne może je zniwelować, jednocześnie upewniając rolnika, że jego plony są w pełni chronione przed grzybami, insektami czy chwastami.