Mączniak jabłoni – objawy, przyczyny i skuteczne zwalczanie

Mączniak jabłoni to choroba grzybowa, która dotyka głównie jabłonie, to jest to odmiana występującego na wielu różnych roślinach mączniaka prawdziwego. Głównym objawem tej choroby są ciemne plamy na liściach, a także na owocach. Zastanawiasz się, jak rozpoznać tę chorobę? Jakie są jej przyczyny? Jak ją skutecznie zwalczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Objawy mączniaka jabłoni – jak rozpoznać tę chorobę?
Mączniak jabłoni najczęściej pojawia się w drugiej połowie lata i jesienią, nasileniu jego objawów sprzyjają ciepłe dni z niską wilgotnością powietrza oraz chłodne noce z poranną rosą [1]. Pierwszym widocznym objawem tej choroby jest białoszary, mączysty nalot pojawiający się na niezdrewniałych częściach rośliny. Z czasem nalot ten ciemnieje i staje się szary. Mączniak dotyka całe drzewko owocowe, a jego objawy widoczne są zarówno na liściach, jak i na owocach, pędach, pąkach czy kwiatach.
Na liściach jabłoni zaobserwować można biały mączysty nalot, a także deformacje. Ponadto późnym latem na pokrytych grzybowym nalotem liściach widoczne są ciemne punkty, czyli owocniki z zarodnikami. Natomiast na owocach zaobserwować można ordzawienia. Przy słabszym porażeniu drzewka ordzawienie widoczne jest w postaci nieregularnej siateczki, przy silnym natomiast pojawiają się plamy. Jabłka nie rosną, przedwcześnie opadają lub po prostu nie wyglądają atrakcyjnie, są zdeformowane i popękane. Obserwując objawy mączniaka warto zwrócić uwagę na zdeformowanie pędów i liści, nierozwijające się, zamierające pąki i ordzawienia na jabłkach.
Przyczyny mączniaka – jaki patogen wywołuje tę chorobę?
Mączniak jabłoni to jedna z odmian mączniaka prawdziwego, który występuje na wielu różnych roślinach. Chorobę tą wywołuje pasożytniczy grzyb Podosphaera leucotricha. Patogen zimuje w postaci owocników między łuskami porażonych pąków lub na powierzchni porażonych pędów. Zastanawiasz się, czy da się przeciwdziałać chorobie przed jej pojawieniem się ? Niekoniecznie, ponieważ do zakażenia pąków kwiatowych mączniakiem jabłoni dochodzi już podczas ich pękania wiosną. Grzybnia, która przezimowała w pąkach, szybko rozrasta się, atakując całe drzewko [2].
Ponadto bardzo duże znacznie ma przebieg pogody w okresie wegetacji. Choroba jest szczególnie groźna w sezonach, które charakteryzują się mniejszą ilością opadów atmosferycznych, ciepłymi latami i łagodnymi zimami. Niestety, właśnie taka pogoda coraz częściej dominuje w naszym klimacie, co przyczynia się do intensywnego rozprzestrzeniania się mączniaka. Zastanawiasz się, jak zwalczyć tę chorobą, tak, aby owoce jabłoni były w pełni wartościowe? Przeczytaj o tym, jaki środek jest przez nas polecany na tę chorobę grzybową.
Sposoby na skuteczne zwalczanie mączniaka jabłoni
Zwalczanie mączniaka jabłoni stanowi trudne zadanie nawet dla doświadczonych sadowników, ponieważ grzyb ten infekuje jabłonie w szerokim zakresie temperatury oraz wilgotności. Zarodniki tego patogenu kiełkują nawet bez udziału wody, a sam okres inkubacji wynosi około tygodnia. Bardzo ważne jest, aby działania podjąć już na wczesnym stadium rozwoju choroby, zanim zdąży ona zainfekować większą część drzewka. Jeżeli w poprzednim sezonie drzewa były porażone chorobą, warto opryskać je profilaktycznie już przed kwitnieniem jabłoni.
Przy silnym porażeniu koniecznym okazać się może zastosowanie odpowiednich chemicznych środków ochrony roślin. W tym celu warto wybrać sprawdzony środek, jakim jest Kadi 72,5 WG (dostępny również pod nazwą handlową Kapster 72,5 WG) Ten fungicyd w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu powierzchniowym i układowym przeznaczony jest zarówno do stosowania zapobiegawczego, jak i interwencyjnego w ochronie przed chorobami powodowanymi przez grzyby. Środek ten należy stosować zgodnie z sygnalizacją lub w momencie pojawienia się pierwszych objawów choroby, od fazy, gdy otwartych jest ok. 20% kwiatów do końca fazy, gdy średnica owocu dochodzi do 40 mm – faza T (BBCH 62-74). Należy go stosować maksymalnie 3 razy w sezonie, co 10 dni.
Warto jednak pamiętać, że pomimo tego, że stosowanie fungicydów, takich jak Kadi 72,5 WG czy Kapster 72,5 WG stanowi jedną z podstawowych metod ograniczenia występowania mączniaka jabłoni, warto robić to rozsądnie [1]. Zbyt częste stosowanie środków chemicznych stwarza duże zagrożenie dla ludzi, prowadzi do skażenia środowiska oraz powstawania odporności patogenów na stosowane środki chemiczne [2]. Należy stosować się do informacji zawartych na etykiecie i w opisie danego środka, aby nie doprowadzić również do uodpornienia się roślin na zawartą w nim substancję aktywną.
Źródła
[1] Wojdyła A., (2000). Efficacy of fungicides in the control of Sphaerotheca pannosa var. rosae ongreenhouse rose cultivars and their influence on the growth and development of plants, “J. Plant Protection Res.”, 40(1).
[2] Rongai D., Cerato C., Lazzeri L., (2009), A natural fungicide for the control of Erysiphe betae and Erysiphe cichoracearum, “Eur. J. Plant Pathol”. 124.