Jesienne odchwaszczanie rzepaku
Skuteczne zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym jest jednym z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych, a jego zaniechanie może przyczynić się do zmniejszenia plonów nawet do 40%. Dlatego, jeśli zależy nam na jakościowych plonach, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednią ochronę roślin. W tym artykule przyjrzymy się skutecznym sposobom na jesienne odchwaszczanie rzepaku.
Odchwaszczanie rzepaku – dlaczego jest to takie istotne?
Chwasty często konkurują z młodymi roślinami rzepaku o wodę, składniki pokarmowe czy światło. Dla rzepaku ozimego najbardziej newralgiczny jest okres jesienno-wiosenny, kiedy to warunki siedliskowe wyjątkowo sprzyjają rozwojowi chwastów i rzepak praktycznie nie ma żadnych możliwości podjęcia skuteczniej z nimi konkurencji. W przypadku wody i składników pokarmowych, konkurencja pomiędzy chwastami a siewkami rzepaku występuje jedynie w sytuacji ich niedoboru, natomiast o światło rośliny konkurują zawsze.
Długość wspomnianego okresu niedoboru zależny jest od składu gatunkowego występujących chwastów czy zagęszczenia łanu, jak również od warunków atmosferycznych. W zależności od wymienionych czynników, trwa on około 6-11 tygodni, co oznacza że przez tyle tygodni od siewu należy utrzymać uprawę rzepaku wolną od chwastów. Istotą uzyskania wysokich plonów rzepaku jest odpowiedni rozwój roślin i ich kondycja w okresie jesiennym.
Pośród chwastów mogących istotnie zagrozić prawidłowemu rozwojowi roślin rzepaku można wymienić bodziszka drobnego, gwiazdnicę pospolitą, marunę nadmorską, przytulię czepną, tasznika pospolitego, fiołka polnego ale również chaber bławatek, mak polny, miotła zbożowa oraz samosiewy zbóż. W przypadku przytulii czepnej, próg szkodliwości tego chwastu dla roślin rzepaku występuje już przy 1 roślinie na m2 uprawy, zaś utrata plonu spowodowana obecnością jedynie przytulii w łanie rzepaku szacuje się na 1,0%. Obecność większości z wymienionych chwastów jest groźna zwłaszcza w trakcie wschodów rzepaku. Wymienione gatunki chwastów w większości przypadków to gatunki zimujące, stąd aby zapobiec pojawieniu się ich w łanie na wiosnę, należy przeprowadzić skuteczne odchwaszczanie rzepaku już jesienią.
Skuteczne sposoby na jesienne odchwaszczanie rzepaku
Skuteczną bronią w zwalczaniu chwastów w okresie jesiennym jest substancja aktywna metazachlor, posiadająca najszerszy zakres zwalczania chwastów dwuliściennych, do których w większości należą wymienione chwasty. Metazachlor przenika do rośliny przez korzenie i liścienie, jest skutecznym inhibitorem kiełkowania.
Występujące często jesienią opady nie mają niekorzystnego wpływu na działanie substancji. Kolejną bardzo pomocną substancją aktywną w zwalczaniu chwastów w uprawie rzepaku jest chlomazon, który skutecznie zwalcza przytulię czepną, jak również chwasty jednoliścienne, na przykład chwastnicę jednostronną czy samosiewy zbóż. Substancja pobierana jest głównie przez korzenie i pędy podziemne chwastów, skutecznie działa już w temperaturze 2°C. Środki na bazie substancji metazachlor oraz chlomazon mogą być stosowane oddzielnie jak również w mieszaninie zbiornikowej.
Stosowanie tych substancji aktywnych łącznie istotnie zwiększa spektrum zwalczanych chwastów oraz skuteczność wykonanego zabiegu.
Postaw na skuteczne środki chroniące Twoją uprawę
Firma Synthos AGRO oferuje produkty zawierające substancję aktywną metazachlor oraz chlomazon w swoim składzie. Środek EFFENDI 500 SC zawierający metazachlor można stosować już bezpośrednio po siewie, bądź po wschodach roślin rzepaku. Środek ten można także stosować w mieszaninie zbiornikowej ze środkiem zawierającym w swoim składzie substancję aktywną chlomazon, np. środkiem Synthos AGRO – MARQIS 360 CS (dostępnych również pod nazwą handlową HADAR 360 CS), zwiększając tym samym spektrum zwalczanych chwastów. W przypadku konieczności zastosowania wyższej dawki chlomazonu bezpośrednio po siewie rzepaku, Synthos AGRO rekomenduje zastosowanie środka CLEMATIS 480 EC, którego maksymalna zalecana dawka substancji aktywnej chlomazon na hektar uprawy wynosi 120 g, co pozwala skutecznie zredukować występowanie uciążliwych chwastów.
Odchwaszczanie rzepaku to istotny proces, który ochroni Twoje uprawy przed niechcianą roślinnością. Dlatego nie czekaj i już dzisiaj postaw na skuteczne środki ochrony roślin od Synthos Agro!