Komunikat

  • /A

Bądź przygotowany pod jesienne zaprawianie

Uprawa zbóż w Polsce w tym roku stanowi około 8 mln hektarów, co stanowi o 1,5% większą powierzchnię w stosunku do poprzedniego roku. Ze względu na to, że zboża są jednymi z głównych upraw w Polsce, należy w szczególny sposób zadbać o ich skuteczną ochronę.

Rośliny zbożowe są narażone na wiele chorób grzybowych, które mogą doprowadzić do znacznego obniżenie ilości oraz jakości plonu już na etapie wschodów. Do jednej z najbardziej niebezpiecznych chorób roślin zbożowych na wczesnych etapach rozwoju należy zaliczyć zgorzel siewek. Choroba ta, inaczej nazywana jako fuzarioza, prowadzi do więdnięcia siewek roślin zbożowych, powodując porażenie korzonków zarodkowych. Charakterystycznymi objawami tej choroby jest brunatnienie korzonków zarodkowych, a następnie zniekształcenie powstających kiełek rośliny. Choroba ta może skutkować obniżeniem plonu ziarna nawet do 20%. Do groźnych chorób pszenicy jarej oraz ozimej można zaliczyć również śnieć cuchnącą. Choroba ta jest wywoływana przez grzyby Tilletia caries, a jej objawy są widoczne dopiero w czasie dojrzewania. Charakterystycznymi objawami tej choroby są niebieskozielone kłosy, które w porównaniu do roślin zdrowych są bardziej rozpierzchłe. O dotknięciu pszenicy przez tę chorobę może również świadczyć to, że kłosy porażonych roślin nie pochylają się, z tego względu, że są one o wiele lżejsze w porównaniu do roślin zdrowych. Objawom choroby również może towarzyszyć nieprzyjemny zapach z uszkodzonych ziarniaków, przypominający zalewę śledziową. Obecność tej choroby może powodować straty w plonie nawet do 60%.  Wśród niebezpiecznych chorób roślin zbożowych, a w szczególności jęczmienia jarego oraz ozimego, znajduje się również głownia pyląca, wywoływana przez grzyby Ustilago nuda. Pojawienie się tej choroby może prowadzić do obniżenia plonu od 20% do 50%, a co za tym idzie również do dużych strat ekonomicznych. Pierwsze objawy głowni pylącej są widoczne w fazie kłoszenia. W przypadku roślin porażonych z ich pochew liściowych widoczne są ciemnobrunatne kłosy, w których obserwowane są skupiska ciemnobrunatnego pyłu – zarodników grzyba. Zarodniki grzyba na wczesnych etapach zazwyczaj są okryte osłonką, natomiast w okresie kwitnienia zbóż osłonka może pękać, a zarodniki wraz z wiatrem rozpylać się na rośliny sąsiadujące.  Zazwyczaj źródłem infekcji tych wszystkich chorób grzybowych jest złej jakości materiał siewny, czyli zakażone ziarna. Z tego względu aby uzyskać oczekiwany plon musimy zadbać o jak najlepszą jakość ziarna wykorzystywanego do siewu.

Jednym z najbardziej powszechnych, i zarazem skutecznych i najtańszych sposobów ochrony zbóż przed różnego rodzaju patogenami, w szczególności chorobami grzybowymi jest zaprawianie nasion. Metoda ta pozwala na zapewnienie ochrony roślin już na wczesnych etapach wzrostu i rozwoju. Dodatkowo zaprawianie nasion pozwala uniknąć stosowania dużej ilości tradycyjnych oprysków w trakcie uprawy, a termin wykonania zabiegu zaprawiania nasion nie jest zależny od warunków pogodowych, tak jak podczas oprysków tradycyjnych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku corocznego zaprawiania nasion zbóż powinno się zamiennie stosować preparaty, zawierające różnego rodzaju substancje aktywne, tak jak stosowanie tej samej substancji czynnej na jednym obszarze może prowadzić do uodporniania się grzybów chorobotwórczych.

Zaprawianie nasion można wykonać na różne sposoby – na sucho, półsucho oraz na mokro. Zaprawianie na sucho polega na traktowaniu nasion za pomocą zapraw w postaci suchego proszku. W przypadku zaprawiania półsuchego stosuje się preparaty w formie zawiesiny, koncentratu zawiesinowego, roztworu lub w postaci żelu. Ostatnią metodę – zaprawianie na mokro, stosuje się najczęściej z tego względu że zapewnia lepsze pokrycie ziarna preparatem, ponadto nasiona można zaprawić bez zastosowania specjalistycznego sprzętu.

Skutecznym środkiem w walce z chorobami grzybowymi roślin zbożowych jest FUNABEN PLUS 02 WS. Środek ten jest proszkiem do sporządzenia zawiesiny wodnej o działaniu układowym do zaprawiania w zaprawiarkach przystosowanych do zapraw ciekłych oraz zawiesinowych ziarna siewnego pszenicy ozimej i jarej oraz jęczmienia ozimego i jarego przed chorobami grzybowymi. Środek FUNABEN PLUS 02 WS jest dobrym rozwiązaniem w walce z takimi chorobami pszenicy, jak: śnieć cuchnąca pszenicy oraz zgorzel siewek, a także chorobami jęczmienia – głownią pylącą jęczmienia oraz zgorzel siewek jęczmienia.

Stosowanie środków ochrony przeznaczonych do zaprawiania ziarna zbóż jest metodą nie tylko skuteczną i mniej kosztowną, ale także pozwoli zapewnić większe bezpieczeństwo dla konsumenta pod względem pozostałości substancji aktywnej oraz zmniejszy ryzyko pojawienia się mykotoksyn w nasionach przeznaczonych do produkcji paszy dla zwierząt hodowlanych lub żywności dla ludzi.

Autor: Mariya Halka – Specjalista ds. Rejestracji Synthos AGRO

© 2017 Synthos. All rights reserved.