Komunikat - Synthos AgroKomunikat |

Komunikat

  • /A

EKSPERT RADZI - Test na sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Ziarno przeznaczone do siewu warto sprawdzić pod kątem jego zdolności kiełkowania. Można to zrobić w pracowniach oceny nasion WIORIN lub we własnym zakresie.

Jak wykonać test?
Należy odliczyć 100 całych losowo wybranych ziaren, najlepiej w 2 powtórzeniach. Ziarno wcześniej zaprawione i przechowane prze 5-10 dni w chłodziarce celem jarowizacji (kiełkuje o kilka % lepiej) wyłożyć na zwilżonej bibule lub flaneli. 
Codziennie należy sprawdzać wilgotność podłoża. Po upływie 7-8 dni należy policzyć skiełkowane ziarniaki. Dobry materiał siewny powinien kiełkować co najmniej w 90%, a więc jeżeli w każdej próbie skiełkowało 90 ziaren, uznaje się je za nadające się do siewu.
Siewki zdeformowane i słabo wykształcone należy traktować jako te, które w ogóle nie wykiełkowały.
Wcześniej jednak warto sprawdzić jeszcze jakość materiału. Ziarna z uszkodzoną okrywą, pęknięciami podłużnymi lub uszkodzonymi zarodkami mają zdecydowanie mniejszą wartość siewną. 
Warto również sprawdzić czy partia przeznaczona do siewu nie jest zbyt mocno zanieczyszczona nasionami chwastów. Jeśli tak, przed siewem należy wykonać doczyszczenie ziarna.

© 2017 Synthos. All rights reserved.