Komunikat

  • /A

Jak zadbać o idealny trawnik?

W obecnej sytuacji, kiedy większość czasu spędzamy w swoich domach wielu z nas zaczęło doceniać posiadanie własnych ogródków przydomowych oraz działek. Niewątpliwym jest również to, że coraz większą uwagę skupiamy na ich zadbaniu oraz pielęgnacji. Dla każdego właściciela ogrodu lub działki, niezmiernie ważnym elementem jest piękny oraz idealnie zielony trawnik.

Aby trawnik cieszył nas swoim wyglądem, niezbędnym jest jego prawidłowe nawożenie, nawadnianie oraz regularne koszenie. Jednym z najważniejszych procesów pozwalających utrzymać trawnik w należytym stanie jest jego podlewanie co najmniej raz w tygodniu w okresie braku opadów. Trawnik najlepiej jest podlewać wczesnym ranem lub w godzinach wieczornych po zachodzie słońca. W przypadku nowego trawnika, pierwsze koszenie należy rozpocząć w momencie kiedy osiąga on około 8-12 cm, a następnie utrzymywać go na poziomie 3-6 cm.  W okresie upałów wskazane jest jednak zachowanie wyższego poziom trawy, co pozwoli utrzymać większą wilgotność gleby.  Niezmiernie ważnym jest także kompleksowe nawożenie trawnika w takie składniki mineralne, jak: azot, fosfor, potas, siarka, wapń, magnez, a także mikroelementy. Bardzo często najlepiej jest zastosować nawozy wieloskładnikowe, natomiast w wielu przypadkach aby zapewnić uzupełnienie niedoborów lub uniknąć przenawożenia wymagane będzie wykonanie analizy składu chemicznego gleby. Nawożenie najlepiej wykonać, gdy gleba jest wilgotna po deszczu lub podlewaniu, ale rośliny już w dużym stopniu zdążyły wyschnąć.  

Pomimo wykonywania niezbędnych procesów pielęgnacji, bardzo często ogromny problem może stanowić pojawienie się uporczywych chwastów w trawniku. Chwasty charakteryzują się szybkim wzrostem oraz stanowią konkurencję pod względem zapotrzebowania na wodę, światło oraz składniki pokarmowe. Poza tym rośliny chwastów wytwarzają ogromną ilość nasion, co w konsekwencji powoduje ich szybkie rozprzestrzenianie się w obrębie całego ogrodu. Występowaniu chwastów w trawniku zazwyczaj sprzyjają określone warunki: np.,  w przypadku niedoborów azotu w glebie w trawniku mogą się pojawiać koniczyna biała lub babka zwyczajna; w przypadku niskiej zawartości wapnia – tobołki polne, a w momencie, kiedy podłoże jest suche – krwawnik pospolity, mniszek, perz. Poza tym większe ryzyko występowania chwastów może być związane z nadmiernym ubiciem gleby, zakładaniem trawnika w miejscach zacienionych lub przywiezienie podłoża zawierającego nasiona chwastów. Do powszechnie występujących chwastów w trawnikach zaliczamy: mniszek lekarski, stokrotki pospolite, jaskier rozłogowy, koniczynę, gwiazdnicę pospolitą i inne.

W przypadku obecności pojedynczych chwastów, a także jeżeli ich system korzeniowy nie znajduje się bardzo głęboko w glebie,  może wystarczyć ich ręczne usuwanie lub za pomocą narzędzi, takich jak: grabki, łopatki lub szpikulce ogrodnicze. Natomiast jeżeli w trawniku obserwujemy dużą ilość chwastów, a w szczególności takich, które posiadają silny system korzeniowy, należy zastosować chemiczne preparaty chwastobójcze.  Pozostawienie nawet niewielkiego fragmentu korzenia chwastu powoduje ponowne jego wyrastanie po jakimś czasie.  Podczas wybierania środka chemicznego do zwalczania chwastów w trawnikach należy zwrócić szczególną uwagę na informacje znajdujące się w etykiecie produktu, co pozwoli na usunięcie niepożądanych roślin, a jednocześnie nie sprawi szkód trawie. Powinny być wybierane preparaty dolistne o układowym mechanizmie działania, które są pobierane przez liście, a następnie transportowane do podziemnej części rośliny.

Skutecznym środkiem do zwalczania chwastów w trawnikach jest DICOLEN 200 EC. Środek ten jest herbicydem o układowym działaniu do stosowania nalistnego w formie koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej. Substancja aktywna - fluroksypyr, zawarta w produkcie zaliczana jest do inhibitorów wzrostu i rozwoju roślin o mechanizmie działania podobnym do naturalnie występujących w roślinie auksyn lub regulatorów wzrostu. DICOLEN 200 EC pobierany jest przez liście chwastów, a następnie przemieszczany w całej roślinie, powodując zakłócenie procesu podziału komórek, a co za tym idzie deformację i zahamowanie wzrostu, a w konsekwencji zamieranie chwastów. Zamieranie chwastów następuje po 5-10 dniach. DICOLEN 200 EC pozwoli zwalczyć takie chwasty jak: stokrotka pospolita, babka lancetowata, babka zwyczajna, brodawnik jesienny, jastrzębiec kosmaczek, mniszek pospolity, rdest ptasi, szczaw polny, szczaw zwyczajny, koniczyna biała oraz krwawnik pospolity. Środek należy stosować podczas dobrej pogody, w okresie intensywnego wzrostu chwastów w terminie od kwietnia do września. 

Pamiętajmy, że prawidłowa  pielęgnacja trawnika pozwoli zachować porządek w ogrodzie oraz przez długi czas cieszyć się jego pięknym widokiem.

 

Autor: Mariya Halka - Specjalista ds. Rejestracji Synthos AGRO

© 2017 Synthos. All rights reserved.