Komunikat - Synthos AgroKomunikat |

Komunikat

  • /A

Ochrona nasion przed grzybami patogenicznymi - Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS

W Polsce w dalszym ciągu duży procent areałów zasiewanych jest przez rolnika z własnych zasobów materiału siewnego – bez ich wcześniejszego zaprawiania. A przecież zaprawianie nasion to pierwszy krok w kierunku maksymalnego wykorzystania potencjału gleby i nasion oraz uzyskania wysokiego plonu o dobrej jakości.

Zastosowanie zaprawionego materiału siewnego jest skutecznym sposobem ochrony nasion przed porażeniem chorobami grzybowymi pochodzenia zarówno odglebowego, jak i odnasiennego, tym samym zapewniającym silny i zdrowy start roślinie, m.in. poprzez wytworzenie mocnego systemu korzeniowego, który jest podstawą zdrowej, produktywnej rośliny. Zaprawianie nasion pomaga rolnikom przekształcić ziarno w materiał siewny najwyższej jakości, który można wykorzystać w kolejnym cyklu siewu.

Głównym celem zaprawiania nasion środkami o działaniu grzybobójczym lub insektobójczym jest ich ochrona przed patogenami, które mogą uszkodzić nasiona podczas przechowywania lub podczas wczesnego wzrostu siewek. Substancje chemiczne stosowane do zaprawiania nasion poza chronieniem upraw mogą również zwiększyć szybkość kiełkowania, żywotność i rozwój korzeni rośliny.

Jednym z najbardziej cenionych produktów w kategorii zapraw jest Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS produkowana przez Synthos AGRO. Produkt ten dał się poznać jako skuteczny środek grzybobójczy do zaprawiania różnego rodzaju materiału siewnego, a przy tym jako środek ekonomiczny i wydajny. Zaprawa Nasienna 75 T DS/WS jest fungicydem o działaniu kontaktowym w formie proszku do zaprawiania nasion na sucho lub w formie zawiesiny wodnej, przeznaczonym do zwalczania grzybów przenoszonych przez materiał siewny oraz zasiedlających glebę. Dlatego jest tak wysoce skuteczna przeciwko zgorzeli siewek oraz śnieci cuchnącej. Substancja czynna – tiuram, zawarta w zaprawie, należy do grupy fungicydów ditiokarbaminianowych, które obecnie uważane są za jeden z najważniejszych i najczęściej stosowanych środków kontroli, równie skuteczne w zaprawianiu nasion, dezynfekcji gleby, jak i w ochronie nalistnej. Ze względu na swoją wszechstronność ditiokarbaminiany zapewniają doskonałą ochronę przed wieloma chorobami grzybicznymi o niskim ryzyku oporności, co bezpośrednio związane jest z faktem wielkokierunkowego działania tiuramu na patogeny, m.in. zakłócania wielu szlaków biochemicznych w komórce.

Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS stosowana jest w zaprawianiu nasion zbóż, rzepaku, buraków, a także wielu gatunków warzyw, tj.: kapusty pekińskiej, kapusty głowiastej białej, pietruszki, szpinaku, pomidora, ogórka, cykorii liściowej, szalotki, cukinii, melona, kawonu, rzodkiewki, pora, sałaty, kalarepy, kapusty głowiastej czerwonej, kapusty włoskiej, kapusty brukselski, brokułu, kalafiora, jarmużu, selera, cebuli, papryki, marchwi, buraka ćwikłowego, bobu, fasoli szparagowej, grochu zielonego oraz seradeli pastewnej.

Warto podkreślić, że stosowanie tiuramu jest zgodne z programami Integrowanej Ochrony Roślin, ponieważ nie stwarza zagrożenia dla pożytecznych owadów i dobroczynka gruszowca. Zaprawianie materiału siewnego zmniejsza negatywny wpływ stosowania środków ochrony roślin na środowisko. Skuteczna ochrona siewek we wczesnym etapie rozwoju rośliny pozwala na redukcję liczby zabiegów środkami nalistnymi w dalszych etapach, tym samym zmniejsza ryzyko narażenia gatunków niebędących przedmiotem zwalczania, w tym ludzi i owadów zapylających. Również potencjalna ekspozycja na powierzchnię gleby jest redukowana o ponad 90% w porównaniu do innych metod aplikacji.

Odpowiedzialny producent środków ochrony roślin, Synthos AGRO, ostrzega: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje umieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Autor: Joanna Zygmunt, specjalista ŚOR Synthos AGRO

© 2017 Synthos. All rights reserved.