Komunikat

  • /A

Światowy Rok Owoców i Warzyw

ONZ ogłosiło rok 2021 Światowym Rokiem Owoców i Warzyw (IYFV). W ciągu całego roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) promuje zwiększenie spożycia owoców i warzyw, poprzez edukację społeczną w zakresie zdrowej diety opierającej się głównie na produktach roślinnych, a także promowanie zrównoważonej produkcji w rolnictwie, zmniejszenie ilości marnowanej żywności oraz wspieranie rolników z biedniejszych obszarów. Ponadto, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do korzystania z polskich produktów i tym samym, wspieranie krajowego rolnictwa. Taki wybór wiąże się z krótkim łańcuchem dostaw, co z kolei zwiększa jakość produktów ze względu na brak konieczności wielomiesięcznego przechowalnictwa.

Warto przypomnieć, że codzienne spożycie owoców i warzyw pomaga dostarczyć do organizmu wielu mikro- i makroelementów niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, w tym błonnika, witamin i minerałów (folianów, witamin A i C, potasu). Już od 6 miesiąca życia powinno się wyrabiać u dziecka zdrowe nawyki związane ze spożyciem dużej ilości warzyw i owoców, które powinny towarzyszyć przez całe życie. Przyjmuje się, że zdrowa dieta dorosłego człowieka obejmuje 5 posiłków dziennie bogatych w zróżnicowane owoce i warzywa o łącznej masie minimum 400 g. Stosowanie odpowiedniej, zróżnicowanej diety zapobiega rozwojowi wielu chorób, w tym chorób układu krążenia, nowotworów i otyłości.

IYFV jest okazją do promowania zdrowego stylu życia, wzrostu świadomości społecznej w dziedzinie dietetyki oraz promowania polityki związanej z poprawą jakości rolnictwa, produkcji zdrowej i bezpiecznej żywności oraz ograniczenia marnowania żywności. FAO w ciągu całego roku organizuje wiele wydarzeń, w tym spotkania eksperckie, które wpisują się w idee Światowego Roku Owoców i Warzyw, poprzez promowanie wiedzy związanej z produkcją zdrowej i bezpiecznej żywności oraz wywieranie wpływu na światową politykę w celu doprowadzenia do  powstawania nowych regulacji prawnych.

Badania wykazują, że w wielu krajach nawet 50% wyprodukowanych owoców i warzyw może być traconych zanim dotrą do końcowego odbiorcy. Znaczna część z nich jest uznawana za niezdatne do sprzedaży tylko ze względów estetycznych, np. nieatrakcyjny kształt, pomimo posiadania pełnej wartości odżywczej. Ponadto, produkcja żywności wiąże się z wykorzystaniem deficytowych zasobów. Przyjmuje się, że wyprodukowanie jednego owocu wiąże się ze zużyciem kilkudziesięciu litrów wody, co ma szczególnie duże znaczenie na terenach zagrożonych suszą. 

Synthos AGRO w trosce o konsumentów dokłada wszelkich starań, aby produkty sygnowane marką zapewniały maksymalny możliwy poziom bezpieczeństwa żywności. W tym celu produkty oferowane przez Synthos AGRO są dokładnie badane pod kątem toksykologicznym, ekotoksykologicznym oraz pozostałości środków ochrony roślin na traktowanych jadalnych częściach roślin.  Wyniki badań wykonanych przez jednostki badawcze posiadające certyfikat Dobrej Praktyki Laboratoryjnej i Dobrej Praktyki Eksperymentalnej wykazują, że produkty z oferty Synthos AGRO spełniają polskie i unijne wymagania jakości i bezpieczeństwa, co jest potwierdzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto, środki ochrony roślin Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC (stosowane w ochronie drzew owocowych i niektórych warzyw przed chorobami grzybowymi) oraz Akarol 770 EC (stosowany w ochronie drzew przed szkodnikami) znajdują się na liście środków dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym, co jest potwierdzone stosownymi certyfikatami:

- certyfikat Miedzian 50 WP

- certyfikat Miedzian EXTRA 350 SC

- certyfikat Akarol 770 EC

 

Autor: Karolina Bałuszyńska – Specjalista ds. Rejestracji Synthos AGRO

 

© 2021 Synthos. All rights reserved.