Komunikat

  • /A

Tores 250 EC w uprawach małoobszarowych

Sierpień to miesiąc gdy część upraw jest już w zaawansowanym stadium rozwoju, jednak nie nadają się jeszcze do zbiorów i potrzebują czasu, żeby dojrzeć i nabrać w pełni oczekiwanych walorów. Na tym etapie, gdy widoczne są już rezultaty kilkumiesięcznej pielęgnacji i pracy, utrata owoców lub warzyw w wyniku chorób grzybiczych może być wyjątkowo dotkliwa. Głównym zagrożeniem wynikającym z obecności grzybów jest fakt produkowania przez nie mykotoksyn. Nawet niewielkie, widoczne na powierzchni rośliny objawy, świadczące o infekcji mogą przekreślić przydatność produktów do spożycia. Strzępki grzyba sięgają bowiem w głąb a produkowane toksyny, niezwykle niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, mogą być obecne w całej ich objętości. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają się skutecznie przed nimi zabezpieczyć, a nawet zwalczyć infekcję na samym początku jej rozwoju.

Jedną z substancji posiadającą takie właściwości jest difenokonazol. Ten związek z grupy triazoli wykazuje działanie systemiczne, dlatego może być stosowany zapobiegawczo, utrzymując się w roślinie i hamując rozwój grzybów, ale również, znajduje zastosowanie w produktach o działaniu interwencyjnym. Dzięki przenikaniu w głąb rośliny ma możliwość unieszkodliwiania komórek grzybowych jeszcze na wczesnym etapie rozwoju choroby. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na możliwość rozwoju form odpornych. Dlatego konieczne jest stosowanie środków ochrony roślin zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie, oraz w miarę możliwości, stosując kilka zabiegów w celu zwalczenia jednego typu patogenu należy wspomagać się środkami zawierającymi substancje aktywne o różnym mechanizmie działania.

Środkiem ochrony roślin o szerokim zastosowaniu, zarówno w uprawach wielko- jak i małoobszarowych, rolniczych a także sadowniczych i warzywnych jest TORES 250 EC. Do chorób występujących w uprawach małoobszarowych, przed którymi można skutecznie zabezpieczyć uprawy należą m.in. parch gruszy – szeroko rozpowszechniona choroba atakująca owoce gruszy, a także liście i młode pędy. TORES 250 EC może być stosowany zapobiegawczo w czasie rozwoju i dojrzewania owoców, ale także interwencyjnie nawet do 120 godzin po infekcji, co daje bardzo duże możliwości w zwalczaniu parcha.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych – patogen atakujący wiśnię i czereśnię, charakteryzujący się tworzeniem brązowych okrągłych plam na liściach, przez co zmniejsza powierzchnie aktywną fotosyntetycznie, co w konsekwencji przekłada się na osłabienie całego drzewa.

Alternarioza choroba zagrażająca wielu gatunkom upraw, atakująca liście i spowalniająca rozwój rośliny. Produkt TORES 250 EC umożliwia ochronę marchwi, pietruszki korzeniowej, selera korzeniowego, pasternaku, chrzanu, rzodkiewki, rzepy i brukwi.

Większość z wymienionych upraw oraz salsefię i różę uprawianą w gruncie można również ochronić przed mączniakiem prawdziwym. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób, która w krótkim czasie może rozwinąć się i doprowadzić do obumarcia nadziemnych fragmentów upraw, co przekłada się na stan całej rośliny.

Dodatkowo przy użyciu wspomnianego produktu można zabezpieczyć topinambur przed zgnilizną twardzikową i buraka ćwikłowego przed rdzą buraka.

W przypadku wspomnianych upraw (z wyjątkiem drzew owocowych), produkt TORES 250 EC może być stosowany zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie liczby potrzebnych zabiegów fungicydami, bo jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Z drugiej jednak strony, gdy nie zaobserwowaliśmy występowania choroby w poprzednich latach, rozsądne może być niewykonywanie zbędnych zabiegów zapobiegawczych, co pozwoli na zmniejszenie całkowitych kosztów produkcji, ograniczy ryzyko wystąpienia organizmów odpornych.

Produkt TORES 250 EC jest dostępny również pod nazwami handlowymi BLUNA 250 EC, HAJMON250 EC, VALOR 250 EC, WEZEN 250 EC i FERTEN 250 EC. Ze wszystkich środków ochrony roślin należy korzystać rozważnie, zgodnie z zaleceniami producenta i po dokładnym zapoznaniu się z etykietą produktu.

 

Autor: Paweł Bąk - Specjalista ds. Rejestracji Synthos AGRO

© 2021 Synthos. All rights reserved.