Komunikat - Synthos AgroKomunikat |

Komunikat

  • /A

Zaprawy nasienne bez tiuramu. To już fakt.

Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS w sprzedaży tylko do 30 lipca 2019r.

Planowane od jakiegoś czasu wycofanie tiuramu z ochrony roślin, zarówno w zabiegach nalistnych jak i poprzez zaprawianie, stało się faktem. Na podstawie art. 4 rozporządzenia wykonawczego Komisji WE 2018/1500 z dnia 9 października 2018 r. w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej tiuram oraz zakazu używania i sprzedaży nasion zaprawionych środkami ochrony roślin zawierających tiuram, państwa członkowskie są zobowiązane do wycofania  zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające tiuram jako substancję czynną najpóźniej do dnia 30 stycznia 2019 r.

Ten obowiązek spoczywa także na producencie Zaprawy Nasiennej T 75 DS/WS, a to oznacza w praktyce:

  1. Wycofanie zezwolenia na dopuszczenie do obrotu śor Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS z dniem 30 stycznia 2019 r.
  2. Ustanowienie terminów na zużycie istniejących zapasów śor oraz na wprowadzanie do obrotu nasion zaprawionych tą zaprawą.

Wynikają z tego ważne daty tak dla producenta śor, jak i użytkowników stosujących zaprawę nasienną*:

 

Sprzedaż i dystrybucja Zaprawy Nasiennej T 75 DS/WS  -  do dnia 30 lipca 2019 r. 

Stosowanie, przechowywanie, unieszkodliwianie - do dnia 30 stycznia 2020 r.

Wprowadzanie do obrotu nasion zaprawionych Zaprawą Nasienną T 75 DS/WS, oraz wysiew - do dnia 31 stycznia 2020 r.

 

*Na podstawie Decyzji MRIRW nr R-35/2018u z dnia 15 listopada 2018 r

Możliwe skutki wycofania tiuramu.

Eksperci z zakresu ochrony roślin prognozują, że wycofanie tiuramu może sprawić, że na rynku zabraknie dostępnych i przede wszystkim tanich zapraw nasiennych, które w wysokim stopniu służyły do zabezpieczania wschodów roślin, głównie przed chorobami odglebowymi, takimi jak zgorzel siewek. Jest to choroba, której nie można wyeliminować w trakcie wegetacji poprzez opryskiwanie roślin dostępnymi fungicydami, a niezaprawienie materiału siewnego przed siewem może zwiększyć ryzyko porażenia roślin chorobami spoczynku zimowego i chorobami wschodów. Substancje aktywne występujące w dostępnych na rynku zaprawach mogą skutecznie ograniczyć  porażenie wieloma chorobami zarówno tymi odglebowymi, jak i przenoszonymi na nasionach, choć po wycofaniu tiuramu z pewnością zabraknie zapraw tych najtańszych, a równie bardzo skutecznych i wystarczająco dobrych środków , by zabezpieczyć wschody większości roślin uprawnych przed wspomnianą już zgorzelą siewek. O ile do ochrony zbóż rolnicy znajdą środki alternatywne, gdyż rynek zapraw nasiennych jest dosyć duży, to w przypadku rzepaków tak ozimego jak i jarego, buraków cukrowych i pastewnych, czy wielu gatunków warzyw już tak nie będzie. Po wycofaniu z obrotu Zaprawy Nasiennej T 75 DS/WS ochrona tych upraw przed chorobami okresu wschodów będzie znacznie utrudniona, lub wręcz niemożliwa.

Odwrotu nie ma.

Rolnicy wiedzą co jest warunkiem dobrego plonowania; a więc przygotowanie stanowiska poprzez poprawne wykonanie zabiegów agrotechnicznych, wybór odmiany oraz prawidłowa ochrona chemiczna przed grzybami patogenicznymi. Tę należy rozpocząć jeszcze przed siewem, zanim ziarno trafi do gleby, stosując dobre i sprawdzone zaprawy nasienne, jak np. Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS.

Dla przypomnienia: zaprawianie nasion jest podstawowym zabiegiem ochronnym w całej serii zabiegów chemicznych planowanych na każdy kolejny sezon wegetacyjny. Jest to najskuteczniejszy, prosty w wykonaniu i równocześnie najtańszy sposób zwalczania chorób grzybowych, które na rok następny przenoszą się przez z materiałem siewnym a także tych, których źródłem infekcji jest gleba. Pamiętając, że żaden z fungicydów zastosowanych do opryskiwania roślin w okresie pełnego rozwoju nie zwalczy zgorzeli siewek, która jest chorobą bardzo wielu gatunków roślin uprawnych, czy też śnieci cuchnącej, śnieci gładkiej, głowni, pasiastości liści jęczmienia czy pleśni śniegowej – częstych chorób zbóż, zaprawianie będzie najbardziej celowym i opłacalnym zabiegiem już na starcie.

Dlatego też mając na uwadze fakt wycofywania tiuramu ze stosowania w zaprawach nasiennych, co wiąże się automatycznie z wycofywaniem z obrotu samej Zaprawy Nasiennej T 75 DS/WS zawierającej w swoim składzie jako substancję czynną tiuram, warto już teraz zadbać o to, by planując kolejne zasiewy w następnym sezonie nie zabrakło tego podstawowego środka na liście wybranych produktów do ochrony swoich upraw.

Jeszcze raz przypominamy: sprzedaż i dystrybucja Zaprawy Nasiennej T 75 DS/WS  jest możliwa tylko do dnia 30 lipca 2019 r.

 

Już teraz zadbaj o to by mieć czym zaprawić materiał siewny w nadchodzącym sezonie.

 

Synthos AGRO - uznany na krajowym rynku – producent wysokiej jakości śor, od wielu lat produkuje sprawdzoną przez wiele pokoleń rolników, Zaprawę Nasienną T 75 DS/ WS, najczęściej kupowaną tanią zaprawę do zabezpieczania wschodów roślin przede wszystkim przed zgorzelą siewek. Zaprawianie jest jedynym zabiegiem gwarantującym ochronę zbóż i innych roślin rolniczych oraz warzywnych przed porażeniem tą chorobą. Zgorzel siewek, która może przetrwać w glebie na resztkach pożniwnych nawet kilka lat atakuje młode siewki z gleby, powodując ich zamieranie, czego efektem jest zmniejszenie obsady roślin i tym samym znaczne obniżenie plonów.

Nie popełnij błędu przed siewem. Przygotowując się do siewów w nadchodzącym sezonie, zdecyduj o wyborze właściwej zaprawy nasiennej. Podejmij indywidualnie decyzje dla każdej plantacji, uwzględniając z jednej strony nakłady związane z zastosowaniem środka, a z drugiej ryzyko i rozmiary ewentualnych strat.

 

Przypominamy wszystkim zainteresowanym:

Zakres stosowania i zalecane dawki śor Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS

- pszenica ozima: 200g/100 kg nasion

- rzepak ozimy, rzepak jary: 400g/100 kg nasion

- burak cukrowy, burak pastewny: 500g/100 kg nasion

- kapusta pekińska, kapusta biała, pietruszka, szpinak, pomidor: 4g/kg nasion

- ogórek, cykoria liściowa, szalotka, cukinia, melon, kawon, rzodkiewka, por, sałata, kalarepa, kapusta czerwona, kapusta włoska, brukselka, brokuł, kalafior, jarmuż , seler: 2g/kg nasion

- cebula, papryka: 3g/kg nasion

- marchew, burak ćwikłowy: 5g/kg nasion

- bób, fasola szparagowa, groch zielony: 2g/kg nasion

- czosnek: 400g/100kg ząbków

- tulipan: 300g/100 kg cebul

- groch siewny na suche nasiona: 2g/kg nasion

- łubiny: żółty, biały, wąskolistny, wyka, soja, bobik, seradela: 2g/kg nasion

Dostępne na rynku opakowania środka : 0,2 kg, 0,4 kg,0,8 kg, 10 kg

 

Autor: Małgorzata Dulska - Ekspert ŚOR Synthos AGRO.

© 2017 Synthos. All rights reserved.