Komunikat

  • /A

Zbiory jabłek

Jesień to czas zbioru jabłek. Niezwykle istotną sprawą w profesjonalnym zarządzaniu gospodarstwem sadowniczym jest wyznaczenie optymalnego terminu zbioru owoców. Zbyt szybki zbór jabłek skutkuje problemami jakościowymi (zbyt mały rozmiar owoców), natomiast zbyt późny charakteryzuje się miękkimi i ciemnymi owocami.

Aby odpowiednio określić termin zbioru należy dokonywać pomiaru dojrzałości owoców. Dwa-trzy tygodnie przed spodziewaną datą zbiorów należy rozpocząć pomiar twardości owoców, zawartość cukru oraz skrobi w poszczególnych odmianach. Sadownik jest w stanie określić twardość oraz zawartość cukru w owocach za pomocą penetrometru oraz refraktometru. W przypadku jabłek oznaczana jest także zawartość skrobi. Owoc rozkrajany jest na pół, tak by rozciąć gniazdo nasienne. Tak przygotowany owoc, spryskuje się płynem Lugola i odczekuje około 2 minuty. Jeżeli miąższ staje się czarny, oznacza to, że w owocu nie ma jeszcze cukrów prostych. Jeżeli natomiast miąższ jest biały, dowodzi to, że część skrobi zamieniła się już w cukry proste. Im więcej białego zabarwienia miąższu tym większa zawartość cukrów prostych w owocu. W praktyce do oznaczania zawartości skrobi w jabłkach używa się poglądowych rysunków (tablica rozkładu skrobi dla jabłek). Niezwykle istotnie jest określenie stopnia dojrzałości w każdej kwaterze gospodarstwa. Dzięki ustaleniu kolejności dojrzewania  owoców w kwaterach, można optymalnie zaplanować kolejność zbiorów. Planując zbiór należy wziąć także pod uwagę warunki pogodowe jakie panowały w danej kwaterze. Przy niedoborze żelaza lub jeżeli w maju/czerwcu była susza, zbiór owoców będzie trzeba przeprowadzić nieco wcześniej. Natomiast kwatery dotknięte uszkodzeniami mrozowymi, mogą dojrzewać później. Wskaźnikami informującym o tym, że jabłka gotowe są do zbioru są szeroki i głęboki kielich oraz brązowe pestki. Gotowość do zbioru i spożycia może być jednak różna dla poszczególnych odmian.

Oprócz pilnowania odpowiedniego terminu zbiorów należy pamiętać, że nawet sposób zrywania ma znaczenie. To, jak pracownicy chwytają jabłka, aby je zerwać, wpływa na zewnętrzną strukturę skórki. Często przy zbyt silnym chwycie powstają tzw. „odciski palców”, które uwidaczniają się dopiero po przechowaniu. Podczas sortowania, wgniecione jabłka trafiają do przetwórstwa, co generuje straty u sadownika. Dlatego niezwykle ważne jest aby pracownicy wiedzieli jak zbierać jabłka, żeby ich nie uszkodzić i byli zaopatrzeni w rękawiczki do zbioru. Odpowiednio dojrzałe jabłko można z łatwością zerwać, oznacza to, że lekkie przekręcenie owocu na gałęzi powoduje jego oderwanie wraz z ogonkiem. Warto również zadbać o bezpieczeństwo i w przypadku wysoko rosnących owoców korzystać z przyrządów do ich zrywania.

Kolejną ważną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę podczas zbiorów jest wkładanie owoców do skrzyń. Niektórzy sadownicy używają do zbioru różnych wiader, z których jabłka przesypywane są do skrzyniopalet. Jest to najgorszy z możliwych sposobów zbioru, podczas którego jabłka narażone są na obicia. Dużo korzystniejsze jest stosowanie aluminiowych pojemników z szelkami, które pracownicy noszą przed sobą lub stosowanie specjalnych pojemników, które w celu opróżnienia wystarczy przenieść do wnętrza skrzyni, rozpiąć dno i delikatnie przesypać jabłka. Jest to rozwiązanie najbardziej optymalne i wygodne dla pracowników. Najwięcej obitych jabłek znajduje się na dnie skrzyniopalety. W celu ograniczenia tego ryzyka, stosuje się różnego rodzaju wyściółki. Najrozsądniejsze wydają się te z pianki poliuretanowej, można je wykorzystywać wielokrotnie, ponadto nie są zasiedlane przez patogeny, powodujące choroby jabłek.  Chroniąc jabłka przed uszkodzeniami podczas zbioru ograniczamy również występowanie chorób gnilnych podczas ich przechowywania.

Odpowiednio przechowywane jabłka mogą przetrwać całą zimę, należy pamiętać jednak o kilku ważnych rzeczach:

- jabłka powinno się przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu o dużej wilgotności,

- nie wszystkie odmiany jabłek nadają się do przechowywania,

- do przechowania nadają się tylko ZDROWE owoce. Uszkodzone, zarobaczone, przerośnięte czy przejrzałe należy oddzielić od pozostałych już na etapie zbioru. Ponadto jabłka bez ogonków należy spożyć jako pierwsze, ponieważ mogą zacząć szybciej gnić.

- do przechowalni należy zaglądać regularnie, usuwając zgniłe owoce, mogą one bowiem infekować zdrowe jabłka

Zwracając uwagę na odpowiedni termin, sposób zbierania oraz umieszczania w skrzyniopaletach, wpływamy się na długie i zdrowe przechowywanie jabłek.

Spółka Synthos Agro, życzy wszystkim sadownikom owocnych i bezpiecznych zbiorów i niech moc będzie z WAMI!

Autor: Aleksandra Nowakowicz - Specjalista ds. Rejestracji AGRO

© 2017 Synthos. All rights reserved.