Aktualność - Synthos Agro

Aktualność

  • /A

07.09.2017

Jak poprawić skuteczność zabiegów ochrony roślin. Stosowanie adiuwantów nalistnych.

O tym jak ważny jest efekt końcowy stosowania chemicznej ochrony roślin wie każdy rolnik. Na efektywność zabiegów ochrony roślin wpływa wiele czynników, które mogą zmienić na plus lub minus skuteczność działania środków ochrony roślin.

Jeżeli chcemy podnieść efektywność zabiegu, na pewno warto zastosować odpowiedni adiuwant (wspomagacz).

Adiuwanty, do niedawna niedoceniane, obecnie są coraz częściej stosowane.

Na rynku istnieje duża różnorodność tzw. wspomagaczy. W celu ułatwienia podjęcia właściwej decyzji warto przybliżyć ich działanie.

Adiuwanty są to substancje chemiczne pochodzenia organicznego lub nieorganicznego, które poprawiają skuteczność stosowanych środków ochrony roślin modyfikując biologiczne lub fizyczne parametry cieczy użytkowej. Stosowanie adiuwantów pozwala na obniżenie dawki środka nawet o 25% przy zachowaniu jego wysokiej, niezmienionej skuteczności.

Adiuwanty mogą w sposób pośredni lub bezpośredni wpływać na substancje aktywne środka ochrony roślin. Są to tzw. adiuwanty aktywujące. Mogą też zmieniać właściwości użytkowe formulacji preparatu i cieczy opryskowej. Mówimy wówczas o adiuwantach modyfikujących.

Do adiuwantów aktywujących zaliczają się między innymi wspomagacze olejowe. Jednym z nich jest OLEO 84 ECDodawany do środków o działaniu głównie powierzchniowym powoduje silne obniżenie napięcia powierzchniowego dzięki czemu kropla wody doskonale rozpływa się po powierzchni liścia nawet o pionowym pokroju (np. zboża, kukurydza) lub pokrytego woskami (cebula, kapusta), oraz dobrze pokrywa ciała owadów które tez mają woskowe „osłonki” np. mszyce. Ponad to adiuwanty olejowe ułatwiają równomierne rozproszenie oleju w cieczy opryskowej (emulgowanie). Olej zawarty w tych adiuwantach zwiększa przede wszystkim rozpuszczalność wielu herbicydów, przez co ułatwia wnikanie substancji aktywnej do komórek roślinnych bezpośrednio przez pokrywającą chwasty warstewkę wosku. W  grupie adiuwantów tzw. aktywujących znajdują się też adiuwanty silikonowe, surfaktanty czyli środki powierzchniowo czynne jak np. OLEO MAX 1000 SL

Surfaktanty dodawane są głównie do nawozów nalistnych i śor głównie systemicznych i wgłębnych, wygaszają energię kropli powodując łatwe przyklejanie do liści (brak odbijania się kropli oprysków).

Umożliwiają wnikanie cieczy przez woski.

Chronią ciecz przed słabym opadem, oraz utrzymują długo krople w stanie cieczy (ograniczają parowanie) co umożliwia wnikanie produktu przez całą powierzchnię liścia a nie tylko przez aparaty szparkowe. Adiuwanty te rozpuszczają się dobrze zarówno w wodzie jak i w tłuszczach.

Wpływają na obniżenie napięcia powierzchniowego cieczy opryskowej.

Zwiększają przyczepność kropel i zwilżalność powierzchni chwastów.

Ułatwiają wnikanie herbicydu do komórek roślinnych poprzez drobne przestrzenie pomiędzy cząsteczkami wosku pokrywającego powierzchnię roślin.

W tej grupie adiuwantów należy też wymienić preparaty lateksowe, naturalne pochodzenia roślinnego

(Sklejacze, Prolongery), czy wieloskładnikowe łączące funkcje aktywujące i modyfikujące. 

Stosowanie adiuwantów jest najprostszym sposobem na zwiększenie efektywności zabiegu 

Zawsze wybór odpowiedniego preparatu, czy będzie to środek ochrony roślin, czy jak w tym przypadku adiuwant pozostawia się potencjalnemu użytkownikowi.

© 2017 Synthos. All rights reserved.