Technologia

Opatentowana technologia

Synthos AGRO jako pierwszy producent w Polsce i na świecie zarejestrował przełomowy środek ochrony roślin – Lipostar® 090 EC, bazujący na chronionej patentem technologii liposomowej. Lipostar® 090 EC to odpowiedź na wyzwania współczesnego rolnictwa, które z jednej strony musi być coraz bardziej wydajne, co oznacza konieczność skutecznej ochrony upraw, a z drugiej musi sprostać oczekiwaniom prawodawców i konsumentów, związanym z ograniczaniem stosowania substancji aktywnych.

Mieszalność

Lipostar® 090 EC zawiera wyłącznie niejonowe surfaktanty, adiuwanty i inne kluczowe komponenty, dzięki czemu wykazuje bardzo dobrą kompatybilność z innymi agrochemikaliami (mieszaniny tank mix). Lipostar® 090 EC jest doskonałym partnerem w mieszaninach zbiornikowych z innymi fungicydami. Testy produkty Lipostar® 090 EC potwierdziły jego bardzo dobrą kompatybilność z wieloma produktami z obszaru środków ochrony roślin i nawozów mikroelementowych. Ponadto, Lipostar® 090 cechuje się bardzo dobrą stabilnością w wodzie o różnej twardości (zarówno miękkiej jak i twardej).

Skuteczność i dogłębność działania środka = wysoka biodostępność s.a.

Liposomy stanowią stabilny i bezpieczny system dostarczania substancji aktywnej difenokonazol, usprawniający jej wchłonięcie i szybsze działanie w komórkach rośliny. Technologia ULT AGRO umożliwia skuteczne zwalczanie patogenów chorobotwórczych przy zastosowaniu niższej dawki substancji aktywnej difenokonazol na hektar chronionej uprawy. Wysoka skuteczność preparatu została potwierdzona licznymi badaniami polowymi (2022-2024), co daje rolnikowi pewność sukcesu w ochronie.

Średnia skuteczność (%) zwalczania chorób grzybowych po zabiegu fungicydowym w uprawie pszenicy ozimej

W latach 2022-2023 przeprowadzono 36 eksperymentów polowych* weryfikujących skuteczność działania produktu Lipostar® 090 EC. Uzyskane wyniki wykazały, że fungicyd Lipostar® 090 EC aplikowany w rekomendowanej dawce skutecznie zwalczał choroby pszenicy ozimej, takie jak: septorioza paskowana liści, mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna, brunatna plamistość liści oraz septorioza plew. W uprawie wspomnianej rośliny, szczególną skuteczność produktu (≥ 90%) wykazano w odniesieniu do zwalczania rdzy brunatnej oraz septoriozy plew.

* Eksperymenty polowe przeprowadzone przez jednostki badawcze: Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy; SGS Polska Sp. z o.o.

Średnia skuteczność (%) zwalczania chorób grzybowych po zabiegu fungicydowym w uprawie pszenżyta ozimego

W latach 2022-2023 przeprowadzono 36 eksperymentów polowych* weryfikujących skuteczność działania produktu Lipostar® 090 EC. Uzyskane wyniki wykazały, że fungicyd Lipostar® 090 EC aplikowany w rekomendowanej dawce skutecznie zwalczał choroby pszenżyta ozimego, takie jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści, rdza brunatna oraz septorioza plew. W uprawie wspomnianej rośliny, szczególną skuteczność produktu (≥ 90%) wykazano w odniesieniu do zwalczania rdzy brunatnej.

* Eksperymenty polowe przeprowadzone przez jednostki badawcze: Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy; SGS Polska Sp. z o.o.

Średnia skuteczność (%) zwalczania chorób grzybowych po zabiegu fungicydowym w uprawie rzepaku ozimego

W latach 2022-2023 przeprowadzono 36 eksperymentów polowych* weryfikujących skuteczność działania fungicydu Lipostar® 090 EC. Uzyskane wyniki wykazały, że fungicyd Lipostar® 090 EC aplikowany w rekomendowanej dawce skutecznie zwalczał choroby rzepaku ozimego, takie jak zgnilizna twardzikowa i sucha zgnilizna kapustnych.

* Eksperymenty polowe przeprowadzone przez jednostki badawcze: Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy; SGS Polska Sp. z o.o.

Większy plon

Przeprowadzone badania wykazały, że produkt Lipostar® 090 EC sprzyjał plonowaniu roślin: pszenica ozima – zwyżka plonu o 0,9 t/ha (+12,30%), pszenżyto ozime – zwyżka plonu o 0,5 t/ha (+7,14%), rzepak ozimy – zwyżka plonu 0,7-0,8 t/ha (+ 20,50% lub 23,50%) .

Pszenica ozima
Pszenżyto ozime
Rzepak ozimy
  • Bardzo wysoka wydajność zamykania substancji aktywnej

    Liposomy stanowią stabilny i bezpieczny system dostarczania substancji aktywnej difenokonazol, usprawniający jej wchłonięcie i szybsze działanie w komórkach rośliny. Technologia ULT AGRO umożliwia skuteczne zwalczanie patogenów chorobotwórczych przy zastosowaniu niższej ilości substancji aktywnej difenokonazol na hektar chronionej uprawy.  Podczas testów zaobserwowano, że substancja aktywna jest zamykana w liposomach z wydajnością sięgającą 98%, co wpływa na zwiększoną biodostępność w porównaniu do substancji wolnych. Wysoka skuteczność preparatu została potwierdzona licznymi badaniami polowymi (2022-2024), co daje rolnikowi pewność sukcesu w ochronie.

  • Wolne uwalnianie substancji aktywnej

    Formulacja produktu Lipostar® 090 EC umożliwia powolne uwalnianie substancji aktywnej, co wpływa na aktywność patogennych grzybów i jest istotne ze względu na możliwości pojawienia się zakażeń wtórnych.

  • Zwiększona przyczepność kropel cieczy roboczej

    Zawarte w produkcie fosfolipidy sprzyjają przyczepności kropel cieczy roboczej do liści oraz przenikaniu substancji aktywnej do wnętrza komórek opryskanych roślin. W wyniku tego, substancja aktywna jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, co jest istotne w przypadku wystąpienia deszczu w krótkim czasie od wykonania zabiegu.

  • Stabilność niezależnie od rodzaju wody

    Produkt Lipostar® 090 EC po rozcieńczeniu wykazuje stabilność niezależnie od rodzaju zastosowanej wody (zarówno w przypadku zastosowaniu wody miękkiej jak i twardej).

  • Brak efektu fitotoksycznego

    Produkt Lipostar® 090 EC stosowany zgodnie z zaleceniami nie powoduje wystąpienia efektu fitotoksycznego względem roślin uprawnych, zapewniając równocześnie skuteczne działanie grzybobójcze.

Co wchodzi w skład środka Lipostar® 090 EC?

  • Unikalna formulacja umożliwia redukcję dawki substancji aktywnej i jednocześnie zwiększa jej biodostępność oraz gwarantuje wysoką skuteczność ochrony plantacji przed patogenami grzybowymi.

  • Inteligentna powłoka liposomowa ułatwia przenikanie substancji difenokonazol przez błonę komórkową roślin.

  • Obecność fosfolipidów sprzyja przyczepności kropel cieczy roboczej do liści.

  • Liposomy stanowią stabilny i bezpieczny system dostarczania substancji aktywnej difenokonazol, przyśpieszający jej działanie w komórkach rośliny.

Jak prawidłowo przygotować ciecz użytkową do zabiegu środkiem Lipostar® 090 EC

1. Przygotowanie mieszaniny wstępnej

Odmierzoną ilość środka wymieszać w osobnym naczyniu z 5-10 razy większą ilością wody do momentu uzyskania jednorodnej mieszaniny.

Na tym etapie powstają liposomy.

2. Wlanie mieszaniny wstępnej do zbiornika opryskiwacza

Mieszaninę wlać przez sito do zbiornika opryskiwacza napełnionego do połowy wodą (z włączonym mieszadłem), uzupełnić wodą do potrzebnej ilości i dokładnie wymieszać.

3. Opryskiwać z włączonym mieszadłem.
Odtwórz wideo

Formularz kontaktowy

Podstawowe informacje

    Skontaktuj się z nami bezpośrednio