LIPOSTAR® 090 EC – ochrona roślin w duchu zrównoważonego rozwoju

Rolnictwo, choć kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego społeczeństwa, ma znaczący wpływ na środowisko naturalne. Stosowanie intensywnych praktyk rolniczych może prowadzić do różnych negatywnych następstw, takich jak degradacja gleby, zanieczyszczenie wód, a także spadek różnorodności biologicznej. Z drugiej strony, wybór zrównoważonych praktyk może pomóc w ograniczeniu tych negatywnych efektów.
Jedną z nich jest wdrażanie metod integrowanej produkcji roślin, których istotą jest otrzymanie przez producenta rolnego satysfakcjonujących plonów w sposób niekolidujący z ochroną środowiska i zdrowiem człowieka. Kluczowym elementem tego systemu jest racjonalna ochrona roślin, rozumiana jako stosowanie środków ochrony roślin tylko wtedy, gdy jest to konieczne, oraz w możliwie najmniejszych ale skutecznych dawkach. Tak właśnie działa produkt LIPOSTAR® 090 EC, który dzięki swojej innowacyjnej formule umożliwia ograniczenie dawki substancji aktywnej nawet do 40% – jednocześnie zapewniając skuteczną ochronę. Wysoka skuteczność tego fungicydu została potwierdzona licznymi badaniami polowymi (2022-2024), co daje rolnikowi pewność sukcesu w ochronie.
LIPOSTAR® 090 EC jest rekomendowany w ramach wykazu fungicydów zatwierdzonych w Integrowanej Produkcji Roślin Rolniczych, co umożliwia pozyskanie przez rolników dodatkowych funduszy z ARiMR w ramach realizacji ekoschematu Integrowana Produkcja (prognozowana stawka dopłaty dla grupy upraw rolniczych w 2025 r. wynosi 146,07 €/ha).
Produkt LIPOSTAR® 090 EC to jedyny fungicyd na rynku zawierający połączenie substancji aktywnej difenokonazol z komponentami biodegradowalnymi i w znacznej części pochodzącymi ze źródeł odnawialnych. Środek wpisuje się w definicję zrównoważonego rolnictwa, jak i wymogi stawiane producentom żywności, czy podmiotom działającym w przemyśle browarniczym. Ponadto, badania pozostałości dla środka LIPOSTAR® 090 EC wskazują, że poziom pozostałości substancji aktywnej difenokonazol w roślinach jest nie tylko niższy niż ustalone na poziomie UE najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości substancji difenokonazol, ale co najważniejsze – poniżej granicy oznaczalności.
Stosowanie innowacyjnych środków ochrony roślin może zmniejszyć ryzyko negatywnego wpływu na organizmy pożyteczne i glebę oraz pomóc w ograniczeniu ryzyka wykształcenia odporności przez patogeny. Stąd, wdrożenie metod integrowanej produkcji i jednocześnie stosowanie nowoczesnych rozwiązań jest ważnym elementem przyszłości rolnictwa opartego na wiedzy i odpowiedzialności środowiskowej.